INFORMACJA PRZEWODNICZĄCEGO ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO DS. PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE W GMINIE BRZOSTEK

 

 

W związku z ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem , przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw i Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii ( Dz. U. z 2020 poz. 566 ze zmianami), Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Brzostek wprowadza następujące zasady realizowania procedury ‘’ Niebieskie Karty’’ na czas epidemii:

 

1.      Bieżące ustalenia dotyczące sytuacji rodzin objętych pomocą w formie procedury ‘’ Niebieskie Karty’’ należy dokonywać pomiędzy członkami grupy roboczej za pośrednictwem rozmów telefonicznych.

2.     W przypadku zorganizowania posiedzenia grupy roboczej w sposób tradycyjny (w wyjątkowych sytuacjach) należy bezwzględnie stosować podstawowe zasady dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 dostępnych na stronach : https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady oraz zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronach: https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-seniorow/.

3.      Po ustaleniu telefonicznym indywidualnego planu pomocy dla osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie i jej rodziny, należy wyznaczyć jednego przedstawiciela grupy roboczej do kontaktu z osobą doświadczająca przemocy w rodzinie ( preferowany pracownik socjalny) oraz jednego przedstawiciela grupy roboczej do kontaktu z osobą stosującą przemoc ( tzw. opiekuna osoby stosującej przemoc –  Policjant) i na bieżąco monitorować sytuację rodziny, o ile to możliwe, za pośrednictwem rozmów telefonicznych lub dostępnych środków komunikacji elektronicznej.

4.      Należy dokonać rozeznania i przekazać osobom doświadczającym przemocy w rodzinie za pomocą pośrednich środków komunikacji informacje o dostępnych na terenie gminy, lub powiatu miejscach i instytucjach, które udzielają wsparcia specjalistycznego udzielanego za pomocą rozmów telefonicznych, czy komunikacji elektronicznej.

5.     Bezpośrednie spotkania członków grupy roboczej z osobą doznającą przemocy, czy sprawcą przemocy jest możliwie wyłącznie w szczególnych przypadkach z zastosowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii.

6.  W zakresie działań skierowanych do rodzin objętych procedurą ‘’ Niebieskie Karty ‘’ realizacja procedury będzie się odbywać w następujący sposób:

a)     monitorowanie sytuacji rodziny w sposób zapewniający bezpieczeństwo sanitarne zarówno przedstawicielom służb realizującym procedurę ‘’Niebieskie Karty‘’ jak i osobom i rodzinom doświadczającym przemocy,

b)     kontakty osobiste zastępuje się kontaktami telefonicznymi, jednak biorąc pod uwagę specyfikę problemu rozmowy prowadzić w ten sposób, aby nie wpływało to na bezpieczeństwo osoby doświadczającej przemocy,

c)     osoba doświadczająca przemocy w rodzinie i będącą w procedurze ‘’ Niebieskie Karty’’ zostaje zobowiązana do przekazywania na bieżąco telefonicznie informacji o swojej sytuacji,

d)    Kontakty  z osobą podejrzewaną o stosowanie przemocy  i będącą w procedurze ‘’ Niebieskie Karty’’ są kontaktami telefonicznymi, w czasie których osoba ta będzie motywowana do powstrzymania się od stosowania przemocy, jak również informowania o ewentualnych konsekwencjach stosowania przemocy,

e)      w przypadkach podejrzenia eskalacji przemocy fakt ten należy zgłaszać  Policji,

 

Szczególną ochroną i bezwzględną koniecznością bieżącego monitorowania sytuacji objąć należy rodziny, w których została wszczęta procedura ‘’ Niebieskie Karty’’, w odniesieniu do dzieci doświadczających przemocy (m.in. systematycznie monitorować stan bezpieczeństwa dzieci, systematycznie motywować osoby podejrzane o stosowanie przemocy do powstrzymania się od zachowań przemocowych  oraz informować o konsekwencjach czynów przemocowych, o ile to możliwe utrzymywać systematyczne kontakty z osobami ze środowiska dziecka, które mogą mieć wiedzę nt. stanu bezpieczeństwa dziecka, np. babcia, ciocia).

 

 

 

Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego

ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

w Gminie Brzostek

Łukasz Latoszek

 

 

ç Wstecz