Realizacja projektu w latach: [2008] [2009] [2010] [2011] [2012] [2013] [Zarys projektu]
W roku 2010 Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzostku zrealizował projekt pt: „Czas na aktywność w Gminie Brzostek„ w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2008- 2013 Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach trzeciego już wniosku Miejsko–Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzostku przeprowadził kursy i szkolenia wraz z uzupełnieniem o doradztwo zawodowe i trening interpersonalny. Uczestnikami byli mieszkańcy Gminy Brzostek
Kursy organizowane w ramach projektu:
DORADZTWO ZAWODOWE
Zajęcia te były przeprowadzone w Domu Kultury w Brzostku przez wyspecjalizowanego doradcę zawodowego p. N.Adamczak, pracującą na co dzień w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dębicy.
TRENING INTERPERSONALNY
Zajęcia były w formie warsztatów kompetencji i umiejętności społecznych z uwzględnieniem umiejętności komunikacji interpersonalnej i umiejętności społecznych: - rozwiązywanie konfliktów, konstruktywna krytyka, wyrażanie opinii, - poszerzenie świadomości na temat siebie i innych, - poznawanie swoich mocnych i słabych stron. Myślą przewodnią tych zajęć jest rozwój umiejętności ważnych w relacji z innymi ludźmi, tj. rozumienie zachowań własnych i innych osób, wyrażanie myśli i uczuć, rozwiązywanie konfliktów. Charakter treningu, sprzyjający otwieraniu się, ujawnieniu osobistych problemów, ekspresji emocji i oparty o atmosferę zaufania i akceptacji, pozwolił uczestnikom doświadczyć nowych jakości w relacji z innymi ludźmi. Zajęcia treningu interpersonalnego odbyły się Domu Kultury w Brzostku i zostały przeprowadzone przez Psychoterapeutkę p. A.Gil, pracującą na co dzień w Poradnii Psychologiczno - Pedagogicznej w Dębicy.
KURS OBSŁUGI KOPARKO-ŁADOWARKI
- Brzostek, - Głobikówka, - Januszkowie, - Kamienica Dolna, - Kamienica Górna, - Klecie, - Nawsie Brzosteckie, - Opacionka, - Przeczyca.
Odbył się on w Dębicy, a uczestnicy zapoznali się zarówno z teoretyczną, jak i praktyczną stroną obsługi koparko - ładowarki. Kurs trwał ponad miesiąc i zakończył się egzaminem, zdanym pomyślnie przez wszystkich uczestników.
KURS SPAWANIA METODĄ MIG, MAG i TIG
Zajęcia te dostarczyły kursantom
niezbędnej wiedzy o procesach spawalniczych oraz najnowszych
osiągnięciach nauki W kursie spawania metodą MIG, MAG i TIG brało udział czterech mężczyzn z Głobikówki, Januszkowic, Kamienica Górnej i Nawsia Brzosteckiego. Miał on miejsce w Ośrodku Szkolenia Zawodowego w Pilźnie.
Wszyscy uczestnicy przystąpili do
egzaminu, który ukończyli z wynikiem pozytywnym
KURS OBSŁUGI WÓZKÓW WIDŁOWYCH
- Brzostek, - Głobikówka, - Januszkowice, - Skurowa, - Wola Brzostecka.
Kurs miał miejsce w Brzostku. Po
zakończonej części teoretycznej
KURS OBSŁUGI KASY FISKALNEJ WRAZ Z GOSPODARKĄ MAGAZYNOWANIA
- Bączałka, - Brzostek, - Grudna Górna, - Kamienica Górna, - Nawsie Brzosteckie, - Przeczyca, - Siedliska Bogusz, - Wola Brzostecka.
Program kursu, trwający 15 dni, obejmował: obsługę programu do fakturowania, omówienie obowiązujących przepisów prawno- fiskalnych, wystawianie faktury VAT oraz ćwiczenie praktyczne na kasach fiskalnych.
KURS OPIEKUNKI DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
- Brzostek, - Smarżowa, - Siedliska Bogusz.
Prowadzony był przez doświadczoną kadrę z Akademii Zdrowia w Rzeszowie. Zajęcia teoretyczne odbywały się w Domu Kultury w Brzostku natomiast zajęcia praktyczne w Domu Opieki Społecznej w Lubzinie. Na praktykach zawodowych kursantki pomagały w codziennych czynnościach takich jak: mycie, kąpanie, ubieranie, czesanie, golenie zmienianie bielizny pościelowej, udział w zajęciach rehabilitacyjnych i aktywizujących, pielęgnowanie oraz dbanie o zdrowie i higienę osobistą osób chorych i niesamodzielnych
Uczestniczki uzyskały wiedzę w zakresie:
Wszystkie beneficjentki zdały egzamin z zakresu opieki nad osobami starszymi, chorymi i dziećmi oraz otrzymały certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim.
KURS KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII
- Brzostek, - Bukowa, - Gorzejowa, - Kamienica Dolna, - Klecie, - Nawsie Brzosteckie, - Opacionka, - Siedliska Bogusz, - Smarżowa.
Uczestnicy kursu brały udział zarówno w zajęciach teoretycznych
jak i praktycznych. Zajęcia odbywały się
Beneficjentki zapoznały się z:
Przez cały okres trwania kursu frekwencja na zajęciach była wysoka, a same zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem kursantek. Wszystkie beneficjentki zdały egzamin przed komisją egzaminacyjną i uzyskały certyfikat ukończenia kursu uprawniający do wykonywania zawodu kucharza małej gastronomii.
|