Aktualni członkowie chóru parafialnego (22 listopada 2007r.)

 

 

 

Brzostecki chór w Dwerniku (1993r.)

 

 

 

Chór podczas Mszy św. prymicyjnej Ks. Krzysztofa Tyburowskiego (1992r.)

 

Kto śpiewa - dwa razy się modli, dlatego śpiewem najpełniej można oddać chwałę Panu Bogu. Nasz Chór Parafialny stara się to czynić już od 1990 roku, kiedy to powstał ze społecznej inicjatywy grupy parafian oraz ks. Krzysztofa Gołąbka. Ten pomysł spotkał się z życzliwym przyjęciem także wśród dawnych chórzystów, którzy swoje umiejętności i talent mogli na nowo ofiarować Stwórcy i chcą to nadal czynić.

Nasz Chór Parafialny jest czterogłosowym chórem mieszanym, całkowicie amatorskim. Należy podkreślić, że umiejętność śpiewu na cztery głosy jest rzadkością w nieprofesjonalnych chórach. To wymaga regularnych ćwiczeń i na dobre efekty trzeba długo czekać. Niestety nie każdy umie docenić ten wysiłek i czasem pojawia się niesprawiedliwa krytyka.

Przez ponad 15 lat istnienia Chór Parafialny setki razy występował w naszym kościele, przede wszystkim podczas świąt: Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Bożego Ciała oraz uroczystości odpustowych, prymicyjnych, państwowych i wizytacji kanonicznych księży biskupów. Koncertował również w innych parafiach oraz podczas wyjątkowych wydarzeń religijnych. Przykładowo 4 maja 1997 r.- wraz z połączonymi chórami diecezji rzeszowskiej, brał udział we Mszy św. koronacyjnej Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku. Natomiast 10 lipca 1997 r. - wspólnie z innymi chórami śpiewał na Mszy Św. kanonizacyjnej bł. Jana z Dukli, odprawianej przez Ojca św. Jana Pawła II na lotnisku w Krośnie. Był to szczególny zaszczyt i wielkie przeżycie. W tym samym roku nasz Chór Parafialny uczestniczył również w Dekanalnym Kongresie Eucharystycznym w Gogołowie. Był to czas dużego zaangażowania, zasłużonym dyrygentem przez pierwsze 9 lat była pani Zuzanna Rogala.

Przełom wieku nie był łaskawy dla naszego Parafialnego Chóru, co wynikało z wyjazdu dyrygenta i częstych zmian opiekunów. Lecz od drugiej połowy 2001 roku ponownie zaczęła się jego aktywna działalność, gdy na rok nowym opiekunem został ks. Janusz Kosior, a dyrygentem pan Józef Parat. Efektem było wykonanie chóralnej części Pasji wg św. Jana w Wielki Piątek oraz poznanie wielu nowych pieśni według profesjonalnych aranżacji. Natomiast w ubiegłym roku Chór Parafialny z powodzeniem wystąpił na drugim diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Wielkanocnych „Surrexit Christus Alleluja” zorganizowanym w Gogołowie. Śpiewał także podczas Mszy św. dziękczynnej sprawowanej z okazji powiatowych dożynek organizowanych przez Gminę Brzostek.

Większość obecnych chórzystów śpiewa od wielu lat i zna bardzo dużo pieśni – to wielki potencjał, który trzeba pielęgnować. Problemem jest zbyt skromny napływ nowych chórzystów, bowiem siła głosu chóru leży w jego liczebności. Dobre efekty uzyskuje się, gdy chór liczy około 40 – 50 osób. Z pewnością w tak dużej Parafii Brzostek jest wielu utalentowanych mieszkańców, którzy potrafią śpiewać i mogliby swój głos dołączyć do chóru - na chwałę Boga Wszechmogącego. Bo kto śpiewa – dwa razy się modli!